İTOB OSB Ekrem Demirtaş Caddesi No:28 Menderes / İZMİR
+90 232 799 03 47

Özel Motorlar

GÜÇLENDİRİLMİŞ SOĞUTMALI MOTORLAR

AC elektrik motorları standart olmayan şartlarda ( düşük frekans Inverterler ile aşırıyükleme uygulamalarında vs) ek soğutma fanlarına ihtiyaç duyar. BASV serisi motorlar güçlendirilmiş fanları ile motor gövdesine sabitlenmiş 2 ek servo-fan içerir. Bu soğutma yöntemi MGM patenti altındadır.

SV serisi motorların özellikleri:

1.       Standart self soğutma işlemi için 2 adet servo-fan bulundurur.

2.       Gövdedeki extra kanatlar ile ısı dağıtma yüzeyi artırılır.

3.       Düşük gürültü seviyesine sahiptir.

4.       Standart motora göre daha uzun olmayacaktır.

5.       Manual fren boşaltma sistemine sahiptir.

6.       Bütün gövde motorlar için tek tip sarım soğutma

7.       Fren sürtünme yüzeyi motor tarafında soğutulur.

 

Yüksek sıcaklıkta ağır start stop uygulamalarında, güçlendirilmiş soğutma fanının etkisi motor kutup sayısı arttıkça artar. Fan tarafından atılan sıcak hava miktarını tahmin etmek zor ancak, kabaca 50Hz de çalışan 4 kutuplu motorun servo fanı ile aynıdır. Ağır çalışma şartlarında çalışan motorlar için termal koruma cihazı ile kullanılması önerilir. Aşağıdaki tabloda mono faz 230V beslemeli fan a ait teknik bilgiler verilmiştir.DAHİLİ ENKODERLİ MOTORLAR

BAE-BMEAV serisi

Dahili enkoderli motorlar kullanıcı dostu tasarımıyla otomasyon alanında son kullanıcıya yeni fırsatlar ve ekonomik avantajlar sunar. Dahili enkoderli 3 fazlı asenkron motorlar üstün kaliteli geniş yelpazede test edilmiş motorları ile kullanıcılara büyük kolaylık sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Dahili enkoderli MGM motorlardan frenli seri motorlar(BAE/BMEAV) 2 seriye standart seri frensiz motorlar(SAE/SMEAV) de 2 seriye bölünebilir. Güç aralığı 0,06kW dan 45kW ya kadar (56 dan 225’e) geniş bir yelpaze sunar. Ünite arka bölüme yerleştirilmiş düşük atalet momentli enkoder ile yüksek verimli 3 faz asenkron motordan oluşur. Motor Inverter kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır. Doğru motor yalıtım sistemi ile birlikte hassas dinamik dengeleme elektrik ve mekanik strese dayanacak şekilde üretilmiştir. Mekanik bağlantı standart motorlar ile aynıdır.(talep halinde özel şaft ve flanş mevcuttur), kablolama işlemi oldukça basittir. Güç ve elektrik sinyali usulüne uygun ayrılmıştır. Dahili enkoderli motor serisi UL 1004 “Electric motors” and CSA C 22.2 No. 100-95 “Motors and generators” (cCSAus approval) standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

MGM bütün olası sürüş zorluklarını karşılayabilecek 4 farklı motor serisi sunuyor

 

BAE serisi: 71 gövdeden 225 gövdeye kadar Dahili enkoderli fan soğutmalı frenli 3 faz asenkron motorlar. Enkoder motorun arkasında tas ile kapalı güvenli alana yerleştirilmiştir. Talep halinde güçlendirilmiş soğutma sağlanabilir. Fren bobini standar olarak AC beslemeli istek halinde DC beslemeli olarak sağlanabilir.

BMEAV serisi: 63 gövdeden 160 gövdeye kadar Dahili enkoderli eksenel fan soğutmalı DC frenli 3 faz asenkron motorlar. Enkoder frenle fan arasına yerleştirilmiştir. Motor standart olarak ayrı fren beslemeli olarak kullanıma sunulur. Talep halinde yan fren boşaltma kolu ilave edilebilir.

SAE serisi : 71 gövdeden 225 gövdeye kadar Dahili enkoderli fan soğutmalı 3 faz asenkron motorlar. Enkoder motorun arkasında tas ile kapalı güvenli alana yerleştirilmiştir. Talep halinde güçlendirilmiş soğutma sağlanabilir.

SMEAV serisi:  71 gövdeden 225 gövdeye kadar Dahili enkoderli daha güçlü soğutmalı 3 faz asenkron motorlar.  Enkoder frenle  güçlendirilmiş fan arasına yerleştirilmiştir.

 

Enkoder

Enkoder açısal hareketi dijital elektrik sinyallerine çeviren döner algılayıcıdır. Enkoderler genellikle MGM motorlarda açısal hareketi algılama işleminde kullanılmaktadır. Okuma sistemi temel olarak saydam pencereden saydam olmaya pencereye geçiş şeklinde bölümlenmiş disk sayesinde gerçekleşir. Bütün sistem infrared ışık kaynağı tarafından dik bir şekilde aydınlatılır. Böylece ışık ızgara şeklinde kaplı yüzeyden yansıyarak devam eder. Alıcı ışıktaki değişimi elektrik sinyallerindeki değişime çevirir.

Artımsal enkoder sıfır indeksinden başlayarak sinyalleri sayar ve konumu belirler. Mutlak enkoder ise diskteki her bir harekete karşılık kesin konum veren bir çıkış sinyali üreterek konumunu belirler.

Artımsal enkoderi tam olarak tanımlamak için aşağıdaki karakteristiklerin gözetilmesi gerekir.

·         Çözünürlük

·         Sıfır sinyali

·         Güç Beslemesi

·         Elektronik Çıkış Konfigürasyonu

 

Mutlak enkoder için:

·         Çıkış Kodu

·         Tek tur veya Çok tur

Çıkış kablosu konnektörsüz standart kablo olarak sağlanır. Talep halinde konnektör sağlanabilir. Daha fazla bilgi için MGM ile temasa geçiniz.

 

Soğutma

 

Motorda soğutma genellikle arkasında kendini soğutan fan ile sağlanır. (BAE and SAE series) BMEAV ve SMEAV serisi motorlar güçlendirilmiş soğutma vantilatörüne sahiptir. Talep halinde BMEAV ve SMEAV serisi motorlar güçlendirilmiş soğutma vantilatörü olmadan da sağlanabilir. Talep halinde BAE ve SAE serisi motorlar  gövdeye sabitlenmiş radyal güçlendirilmiş 2 servo soğutma fanı ile tedarik edilebilir. Standart kendini soğutan fan sistemi motorun arka tarafıda bulunur.

 

DAHİLİ INVERTÖRLÜ MOTORLAR

 

Dahili invertörlü motorlar, frekans invertörü entegre edilmiş 3 fazlı asenkron motorlardan oluşur. Güç aralığı 0.35kW dan 15kW ya kadar olan motorlardır.(71 den 160 gövdeye kadar). Ünite motorun arka tarafına yerleştirilmiş kompakt frekans invertöründen meydana gelir. Temel yapı kapalı fan soğutmalı IP55 korumalı sistemdir. Dahili invertör motorlar yüksek termal koruyucu sayesinde zor şartlar altında çalışabilir. Gövde malzemesi 132 gövdeye kadar aluminyum, daha büyük gövdelerde ise dökme demirdir. Flanş malzemesi ise 90 gövdeye kadar aluminyum, 160 gövdeye kadar ise dökme demirdir. Isı yayılımını önlemek için invertör motordan izole edilmiştir(Patentli sistem). İnvertörün ısı atımı kendi fanı sayesinde olur. İnvertör ile   V/F(Frekans voltaj kontrol) veya SLV (sensörsüz vektör kontrol) modlarından biri seçilebilir. İnvertör üzerindeki 3 buton ile programlanması ve kullanması oldukça kolaydır. Bazı parametrelerin otomatik set edilmiş olması (İvmelenme zamanı, frekans voltaj oranı gibi) programlamayı kolaylaştırır. Talep halinde haberleşmeli kullanıma göre düzenlenmiş olarak sağlanabilir.( Profibus, Interbus-S, Device-Net, vs). Dahili invertör motorlar sadece normal bir invertörün motora bağlanması ile çalışan motor gibi değil, gerçek bir dahili frekans çevirici motor olarak tasarlanmıştır. Kablolama işlemi kolayca yapılır. Bütün bu özellikler güçlü yapısıyla dahili invertör motorları daha performanslı kılıyor.

 

Fayda ve Uygulamaları

 

Dahili invertör motorlar otomasyon sektöründe büyük bir yenilik sunarken, üreticilere, otomasyon tasarımcılarına ve makina kullanıcılarına yeni imkanlar ve büyük ekonomik avantajlar sunuyor. Kurulum kolaylığı, basit yapısı ve sistemin yüksek fiyat performans ürünü olması şöyle ifade ediliyor:

Genel boyutları son derece azaltılmıştır; kaplinler standart motorlar ile (özel flanşlar ve milleri istek üzerine temin edilebilir) aynıdır. Koruma sınıfı standart olarak IP 55 (IP 56 talep üzerine mevcuttur) 'dir; Elektrik bağlantıları son derece basitleştirilmiş; güç ve kontrol tamamen ayrılmış ve farklı terminal kutularına yerleştirilmiş; Harici filtre uygulamasını önlemek için dahili EMI filtresi konulmuştur. Motor bağlantı kabloları standart güç kabloları ile yapılabilir. EMC regülasyonuna uymak için artık ekranlı kabloaya ihtiyaç duyulmayacaktır. SMI serisi motorlara hemen daha fazla avantaj sunan mekanik hız varyatörü takılabilir. Sistem performansı, her çalışma şartlarında çok  yüksektir; SMI motor ölçme ve hareket sistemlerinin daha çok yer bulduğu otomasyon sistemlerinde panel boyutlarını ve kablolama maliyetini azaltarak ihtiyaçlara çözüm sunar.

 

BMBM SERİSİ GENEL ÖZELLİKLERİ

 

BMBM serisi 71 gövdeden 200 gövdeye kadar (0.18Kw dan 37kW ya kadar) gövde seçeneği sunan birbirinden bağımsız çalışan ikiz DC frenli 3 fazlı AC beslemeli motorlardır.

BMBM serisi ana özelliği yüksek güvenlik ve sessizlik ihtiyacı olan kaldırma uygulamalarında yüksek güvenilirlik. Bu sebeplerden BMBM serisi motorlar TV-sinema ve tiyatro stüdyolarının kullanımı için uygundur.

Motor, güç kaynağı arızası durumunda fren yapar. Frenleme işlemi herzaman güvenli hızlı ve net bir şekilde gerçekleşir. Fren komponentleri ve montajı gürültüsüz duruş ve yüksek EN81 oranı sunmak için özel unsurlarla tasarlanır.

İstenmeyen start işlemi için iki adet (her fren için bir adet) fren boşaltma kolu bulunur. Tek el kullanımı için versiyonu mevcuttur.

İki fren için sağlanan birbirinden bağımsız doğrultucular terminal kutusuna yerleştirilmiştir.

Doğrultucular aşırı voltaj koruma cihazı ve EMC filtresi içerir.

Frenleme zamanı ihtiyacına göre 2 tip bağlantı kullanılabilir.

Bütün BMBM serisi motorlar Inverter kullanımına uygundur.  İstek dahilinde dahili enkoderli veya enkoder bağlanmaya hazır şekilde gönderilebilir.

Fren diski sürtünme malzemesi asbest içermez ve fren kaplaması yüksek sürtünme faktörüne sahip ve uzun ömürlüdür.

Sarım yalıtımı F sınıftır. Talep halinde H sınıfı mevcuttur. Motor yapısı tamamen kapalı, havalandırmasız, IP54 koruma sınıfı (IP 55 ve harici soğutma mevcut).

BMBM serisi motor aşırı yüklenmeye toleranslıdır. Kendini soğutan fan sistemi yoktur bu yüzden aralıklı kullanılmalıdır. Talep halinde sıcaklık koruma cihazı sağlanabilir.

Gövde malzemesi 132 gövdeye kadar hafif metal döküm 160 dan 200 gövdeye kadar dökme demirdir.

Standart olarak IM B3  montajlı Ayaklar gövdeye entegre olması(Sonradan bağlanma değil) kritik uygulamalarda motoru daha sağlam kılar.

Flanş malzemesi ise 90 gövdeye kadar aluminyum daha büyük gövdelerde ise dökme demirdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

AMERİKA VE KANADA İÇİN MOTORLAR

 

 

 

 

MGM motorlar talep halinde cCSAus onaylı olarak sağlanabilir. (C22.2 No. 100 and UL 1004 standardlarına uygun). Motor plakasında işareti bulunur. Motorlar 2 farklı tip sarım içerebilir. 6 uçlu sarım ve üçgen/yıldız motor sarımı(örn. Avrupa standardı) veya Y/YY motor sarımlı 9 uçlu sarım (örn. US standardı 3x230/460V 60Hz)

BM serisi motorlar sadece DC beslemeli olabilirken, BA serisi fren motorları hem AC hemde DC frenli olarak sağlanabilir.

Her siparişte her iki motor içinde fren beslemesi belirtilmesi gereklidir.

 

 

 

 

 

SMX serisi

 

SMX motorlar gücü 1HP den 200 HP ye kadar tek hızlı ABD ve Kanada verim limiti standartlarına uygun AC 3 fazlı tamamen kapalı fan soğutmalı standart (frensiz) motorlardır.  Uygulanan verim hesap (IEEE 112 and CSA 390 standards)  metodu avrupa metodundan farklıdır.  MGM laboratuvarları motorların verimlerini test etme işlemi için yetkindir.

Motorlar verim standarlarına (IEEE 112 and CSA 390) uygundur ve motor plakasında CSA simgesi yeralır. Detaylı bilgi için MGM ile iletişime geçiniz.

 

 

 

 

 

Avustralya ve Yeni Zelanda Motorları

 

Avustralya ve yeni Zelanda da MEPS(Minimum enerji Performans Standardı)’ na uygun 0,73 kW dan 185 kW ya kadar 3 fazlı tek hızlı motorları kapsar.

2 verim hesap metodu ve 2 farklı verim limiti ayrı ayrı sağlanır.

Metod A teknik olarak IEEE112-B ye eşdeğerken metod B IEC 60034-2 tabanlı olabilir. Bu metod çift hızlı veya S2 motorları kapsamaz. Detaylı bilgi için MGM ile iletişime geçiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Çin için Motorlar

 

MGM motorları talep halinde çine satmak için zorunlu sertifika olan CCC sertifikasyonu  ile sağlanabilir. Motor plakasında işareti bulunur.

Bu sertifikasyon ile motor sipariş etmek için, sipariş sırasında “CCC sertifikasyonlu motor” şeklinde belirtilmesi gerekir.·